Istria Bike Trails (Film)

Setki szlaków rowerowych. Gaje oliwne. Morze. Tak się jeździ na Istrii. Opowiemy Wam, co warto zobaczyć, gdzie znaleźć informacje i jak się wybrać na rowerowe szlaki w Chorwacji –  rodzinnie, lecz przygodowo.
Jeśli nie jesteś rowerowym harpaganem – nie martw się, my też nie. Dewiza doboru zamiarów do sił dyktowana jest zawsze przez najsłabszego uczestnika – w tym przypadku 6 – latka, którego całe rowerowe doświadczenie opierało się na podwórkowym kręceniu się na dziecięcym rowerku z dwoma kółkami podporowymi. Zeszłoroczne szaleństwo na rowerku skończyło się wywrotką i traumą w stosunku do wszystkiego, co ma dwa koła. Nawet hulajnoga poszła w kąt. Staliśmy przed nie lada dylematem – czy uda się pokonać jego obawy i zachęcić do ponownej próby zainteresowania się rowerem. Kluczem stał się dobór odpowiedniego sprzętu. Sięgnęliśmy bowiem po radę eksperta, ale o tym później. Na początku bowiem była fascynacja miejscem. Istria przyciąga swoim krajobrazem utkanym z zieleni winnic, bieli średniowiecznych murów wznoszących się na wzgórzach i błękitu nieba odbijającego się w morskich lagunach. Strzeliste cyprysy i stare gaje oliwne, z wykręconymi czasem konarami drzew, tworzą niezapomniane zielone wnętrze półwyspu. Miejsce, które chce się intensywnie odkrywać.

Postanowiliśmy dać wyraz temu filmowo – oto pierwsza odsłona. Rowerowe szlaki Istrii o jakich marzyliśmy…

W naszych podróżach kierujemy się jedną prostą zasadą. Miejsce, które chcemy poznać podsuwa nam pomysł na formę odkrywania. Tak było również tym razem, gdy pomyśleliśmy o półwyspie Istria w Chorwacji. Czerwona gleba, charakteryzująca krajobraz Istrii, zachęca do przemieszczania się po niej rowerem. Siatka szlaków rowerowych pozwala odkryć nie tylko uroki nadmorskich miejscowości, ale prowadzi także w urokliwe zakamarki w głębi lądu.  Wycieczki rowerowe są dla małych odkrywców  doskonałą okazją do spędzenia wspólnego czasu z rodzicami, rozszerzenia horyzontów i nieskrępowanej radości z jazdy.

NASZE PROPOZYCJE TRAS ROWEROWYCH W OKOLICY ROVINJ

Postanowiliśmy wybrane trasy udostępnić Wam w postaci pliku GPX. Online możecie obejrzeć przebieg trasy. Potem wystarczy ściągnąć plik GPX i za pomocą smartfona możecie wczytać trasy oraz nawigować w terenie. Używaliśmy darmowych programów np. Bike Hub czy ViewRanger.

GPSies - TravelistaPro
Klikając na tą grafikę pojawi się profil TravelistaPro na serwisie GPSies z propozycjami naszych tras zrobionych podczas tego krótkiego wyjazdu.

Jeśli nie korzystacie z udogodnień technologicznych, to na Istrię możecie jechać praktycznie „w ciemno”. W Chorwacji w każdym biurze informacji turystycznej można otrzymać darmowe mapki z wyznaczonymi trasami rowerowymi. Pod względem infrastruktury skierowanej na turystykę rowerową, Chorwacja jest wyjątkowo dobrze przygotowana, a oficjalne trasy są oznakowane.

ROVINJ – perła Adriatyku

A dlaczego Istria? Pod koniec maja panują tam idealne warunki pogodowe. Atmosfera tuż przed sezonem letnich urlopów jest cudowna. Istria to miejsce owiane historią i niezwykle zróżnicowane geograficznie. Jest tu wszystko, co powoduje, że aktywny wypoczynek nabiera głębokiego smaku. Z racji małego doświadczenia naszego najmłodszego uczestnika nie zdecydowaliśmy się na wersję touringową – ten wyjazd potraktowaliśmy jako rozpoznanie terenu i naszych możliwości. Naszym punktem startowym stała się nadmorska miejscowość Rovinj.

IstriaWeb-1110723

IstriaWeb-1100840

IstriaWeb-1100869

Culture & Adventure – motto naszego wyjazdu zrodziło się już na miejscu, pod wpływem pierwszych wrażeń, jakie odnieśliśmy po pierwszej wycieczce rowerowej na starówkę w Rovinj.

Wąskie uliczki, pełne śródziemnomorskiego uroku, prowadzą na drugi koniec półwyspu. Nasz cel – katedra św. Eufemii, otoczona parkiem, położonym na skalistym wzniesieniu, to doskonały punkt widokowy na wody Adriatyku i sąsiednie wyspy.

Kondycja nabrana w górach przydaje się, gdy rower trzeba popchnąć po stromych uliczkach. Po trudnym podejściu na ostatnim odcinku czeka nagroda w postaci niezwykłej panoramy.

IstriaWeb-1110778

60 metrowa wieża katedry to prawdziwy znak rozpoznawczy Rovinj. Widok na Adriatyk z tego miejsca jest fascynujący.

IstriaWeb-1110814

IstriaWeb-1110839

IstriaWeb-1110991

Przed katedrą znajduje się przepiękny park z soczystą zielenią. Możliwości jakie tu się znajdują, nie ujdą uwadze żadnemu poszukiwaczowi przygód.

IstriaWeb-1110898

IstriaWeb-1120076

MONKODONJA – trasa rowerowa o historycznym charakterze.
GPSies - Monkodonja TravelistaPro

monkodonja

Monkodonja była niegdyś – prawdopodobnie jeszcze w epoce brązu, za czasów ekspansji Greków w obrębie basenu Morza Śródziemnego – fortem, położonym na jednym ze wzgórz Istrii, nieopodal miasta Rovinj. Monkodonja leży w odległości 2,5 kilometra od Adriatyku. Ruiny zostały odkryte w 1953 roku. Monkodonja miała prawdopodobnie związki handlowe z greckimi miastami, w tym z Mykenami, o czym świadczą odnalezione w czasie wykopalisk archeologicznych fragmenty mykeńskiej ceramiki. Archeologiczne tropy prowadzą do wniosków, że osada została opuszona nagle, prawdopodobnie z powodu inwazji Ilirów, a konkretnie jednego z plemion tego ludu – Histrów. W owym czasie z tych samych względów zniszczeniu uległo wiele tego typu miast i wsi na przybrzeżnych obszarach Istrii.

W myśl naszego motta Culture& Adventure wybraliśmy dokładnie tą trasę jako pierwszą.

IstriaWeb-1110434

IstriaWeb-1110406

IstriaWeb-1110552

IstriaWeb-1110556

Trasa przebiega częściowo po bezdrożach lub szutrowych, wąskich ścieżkach w gęstych zaroślach, mijając pełne uroku plantacje winorośli i gaje oliwne. Dla nas to idealne miejsce na odpoczynek w cieniu drzew.

IstriaWeb-1110449

Wybór sprzętu okazał się strzałem w dziesiątkę. Alex pokochał swój rower. Dzięki przerzutce i przednim widelcu z amortyzatorem jazda w takim terenie dla 6-latka była czystą przyjemnością. Tylko w jednym miejscu użyliśmy taśmy holowniczej – podjazd był zbyt uciążliwy dla chłopca.

IstriaWeb-1110476

Po przerwie ruszamy dalej. Czujemy, że jesteśmy „w sercu Istrii” – z dala od turystycznego zgiełku. Sam na sam z szansą na poznanie tego kraju z zupełnie innej strony – a oto dokładnie nam chodziło!

Dotarcie do ruin miało coś w sobie z przybycia do Troi. Prehistoryczne grodzisko robi niezwykłe wrażenie.

monkodonja2

Trasa jest urozmaicona. Na asfaltowym odcinku drogi można było rozwinąć prędkość i schłodzić się wiatrem.

IstriaWeb-1110379

VRSAR
LIMES FOR KIDS
GPSies - Limes for Kids TravelistaPro

Vrsar to turystyczna miejscowość w zachodniej Istrii, położona 9 km na południe od Poreč. W przeszłości nazywana była Orsera. Zamieszkiwana od starożytności, była portem, przez który eksportowano istryjski kamień oraz miejscem, w którym każdy dom był własnością biskupów albo szlachty. Miasto zachowało swoją śródziemnomorską atmosferę z wąskimi kamiennych uliczkami, które prowadzą do małych zacisznych placyków. Restauracja w parku ma w swoim menu ryby przygotowywane według tradycyjnych receptur. Vrsar może się pochwalić jednym z najpiękniejszych archipelagów, na który składa się aż 18 niezamieszkałych małych wysp, porośniętych gęstymi śródziemnomorskimi zaroślami, świetnie nadających się do eksploracji łodziami motorowymi, które można wynająć na miejscu. Można tam również wypożyczyć rowery, żaglówki, deski surfingowe i rowery wodne. Oprócz tego, w mieście znajduje się kilka kortów tenisowych i placów zabaw. Pamiętaj, aby zobaczyć kościół świętej Foški, główne bramy miejskie, letnią rezydencję biskupów Poreč oraz stare bramy miejskie z XIII wieku, rzymski magazyn i nekropolię, kościół Najświętszej Marii Panny z czasów romantyzmu mórz i niezliczone inne zabytki. Smakosze mogą rozkoszować się specjalnościami kuchni istryjskiej, próbując słynnej szynki ze szparagami i truflami, a także świeżych owoców morza w licznych tutejszych restauracjach. Wariant naszej trasy pozwala także najmłodszym zaznać fajnej przygody, po drodze w pobliżu mariny można zjeść lody, które nagradzają każdy wysiłek.

W odległości zaledwie 3 km na północ, znajduje się kanał Lim – fiordowy kanał uznany za park krajobrazowy. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych jest  Jaskinia Piratów usytuowana na brzegu kanału Limskiego.

KANAŁ LIMSKI

GPSies - Vrsar-Limes TravelistaPro

Między Vrsarem i Rovinj znajduje się kanion o długości około 10 km i szerokości 600 m, którego lesiste brzegi stromo wpadają do morza. To Kanał Limski. Ciekawą trasę można odbyć z miejscowości  Vrsar nad klif Kanału Limskiego.  To jest miejsce, które naprawdę zapiera dech w piersi -nie tylko przez podjazdy, ale również przez widoki.

limski40

limski30

limski20

limski10

DVIGRAD TRAIL
GPSies - DVIGRAD TRAIL TravelistaPro

W miejscu, gdzie Kanał Limski  kończy się w wąskiej zatoczce – szeroki wąwóz wrzyna się dalej w głąb lądu. Biegnie tędy malownicza trasa, którą można dotrzeć do Kanfanar.

Niedaleko Kanfanar wznoszą się ruiny średniowiecznego miasta Dvigrad. To interesujące historycznie miejsce, z którego można wyczytać mnóstwo informacji na temat życia w średniowieczu. Najlepiej zachowane ruiny znajdują się na wzgórzu Moncastello. W pobliżu jest także imponujący mur skalny – rejon wspinaczki skalnej odkryty przez znanego włoskigo wspinacza lat 80-tych, Manolo.

VODNJAN
GPSies - TravelistaPro Vodnjan

Vodnjan to miasteczko liczące zaledwie 3500 mieszkańców. Urocze domki ulokowane są na dostojnym wzgórzu w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności. Leży niedaleko Puli i jest w naszej opinii warte odwiedzenia. Połączyliśmy jedną z tras w okolicy wraz z intensywną jazdą zaułkami Vodnjan w piękne wspomnienie – mimo dosyć kiepskiej pogody tego dnia.

Wyjazd do tej małej miejscowości opodal Puli był ciekawą i spokojną alternatywą. Jest to obszar odznaczający się tradycjami, zbudowanymi na szczątkach prehistorycznych budowli. Centrum miasta utrzymało swój średniowieczny wygląd, z ciasnymi uliczkami wijącymi się pomiędzy domami, kamiennymi fasadami budynków, starymi ulicami w charakterystycznym gotycko-weneckim, renesansowym i barokowym stylu, a także licznymi kościołami, wypełnionymi wciąż żywą historią i dziełami sztuki. Na brukowanych i asfaltowych uliczkach Alex mógł rozwijać tempo jazdy, na które nie mógł sobie pozwolić na drogach szutrowych. Opustoszała starówka była dla niego wymarzonym terenem do jazdy na rowerze. Wąskie zaułki zapraszały do kluczenia między nimi, a główny plac stał się wymarzonym miejscem na kręcenie karkołomnych „ósemek”.

Zmęczenie? Nie istnieje! I tak objechaliśmy miasteczko dwukrotnie na różne sposoby.

Historia

Miasteczko było w zamierzchłych czasach rzymskim centrum wojskowym. Na historii miasteczka swoje piętno odcisnęła również Wenecja, pod której panowaniem Vodnjan znajdował się od połowy XIV do XVIII wieku. Jak pozostała część Chorwacji, również Istria po II Wojnie Światowej wcielona została do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, z czasem przemianowanego na Jugosławię. Po jej upadku, Istria wraz z Vodnjanem została ponownie przyłączona do Chorwacji.

Atrakcje turystyczne

Niewątpliwie Vodnjan to miejsce dla osób, które lubują się w zamierzchłej historii. Jej ślady bowiem widać na każdym kroku. W miasteczku znajdziemy budynki, z których aż tchnie powiew dawnych czasów. Do nich z pewnością należy kościół św. Błażeja, który jest największym tego typu obiektem sakralnym w całej Istrii. Znajdziesz tam ogromny zbiór dzieł sztuki sakralnej. Ciekawostką są również mumie, które obejrzeć można wewnątrz kościoła. Tutaj masz okazję zapoznać się z prawdziwym chorwackim stylem życia. Właśnie bowiem w Vodnjan w każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się słynne w całej Istrii targi, podczas których możesz zakupić nie tylko pyszne, świeże jedzenie, wyśmienite wino czy owoce, ale również dzieła lokalnych twórców. W Vodnjan można również poznać życie mieszkańców od podszewki w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych. Na własne oczy można tam zobaczyć chociażby jak powstaje prawdziwa oliwa z oliwek.

PARANZANA
GPSies - Parenzana

Warto więc wspomnieć w tym miejscu o niezwykłej trasie rowerowej, która przebiega w północnej części Istrii, szlakiem dawnej austro-węgierskiej kolejki wąskotorowej o długości ponad 120 km, która łączyła miejscowości na Istrii pomiędzy Triestem, a Poreč. Parowóz z wagonami po półwyspie jeździł w latach (1902-1935) i woził mieszkańców oraz towary charakterystyczne dla tego regionu – wino, olej, sól, kamienie, drewno –  przyczyniając się do wzrostu gospodarczego tego regionu.
W 2002 roku tory tej dawnej kolejki zostały rozebrane. Tę wyjątkową linię kolejową przekształcono w turystyczny szlak rowerowo-pieszy i nazwano „PARENZANA – droga zdrowia i przyjaźni” łącząca w chwili obecnej trzy państwa: Włochy, Słowenię i Chorwację.

Przedstawione przez nas trasy rowerowe w okolicy Rovinj, są tylko niewielkim wycinkiem możliwości tego, jak rodzinnie i aktywnie spędzić czas w tym miejscu. Zapoznajcie się z przebiegiem przygotowanych i opracowanych przez nas tras. Niech staną się one dla Was inspiracją do odwiedzenia Istrii!

Dla nas Istria stała się wyjątkowym miejscem, które wspominać będziemy przez pryzmat kolejnego ważnego doświadczenia. Tutaj Alex przełamał obawy przed samodzielną jazdą na rowerze i odkrył jak wspaniałą przygodą są wspólne wycieczki z rodzicami.

Jako nowicjusze tej formy aktywności, sięgnęliśmy po radę eksperta, którego doświadczenie oraz praktyczna wiedza pomogła nam w wyborze odpowiedniego dla nas sprzętu. Wizyta w bogato wyposażonym salonie rowerowym Motoland w Rybniku, naprowadziła nas na polskiego producenta – Northtec Bicycle, którego rowery cechuje korzystny dla budżetu domowego stosunek ceny do jakości. Zabawnym momentem była sytuacja, gdy Alex kierowany swoimi niepewnościami stanął przy czterokołowym rowerku i powściągliwie zerkał na rower, który mu proponowaliśmy. Jeszcze tego samego popołudnia udaliśmy się na jazdę próbną, która stała się momentem przełomowym. Widzieć dziecko, które w przeciągu paru godzin robi niezwykły postęp i pokonuje własne obawy było doświadczeniem, które rodziców może napawać uczuciem radości i potwierdzić w słuszności wyboru. Następnego dnia ruszyliśmy wyposażeni w modele Makalu, Sowelo marki Northtec do Chorwacji. Alex i jego nowy rower Raido to obrazek, który będzie nam towarzyszyć już zawsze.

Podsumowując – jedno jest pewne – Istria ma jeszcze wiele do zaoferowania i  wkrótce  znowu się tam wybierzemy. Rower okazał się środkiem transportu, który pozwala na prawdziwe odkrywanie – rodzinnie lecz przygodowo. Wybór tras jest ogromny, a naszym następnym logicznym krokiem będą trasy wieloetapowe.

Śledźcie nasz blog! Niedługo pojawią się następne interesujące informacje na ten temat!

Cześć

Reklamy

7 myśli w temacie “Istria Bike Trails (Film)”

  1. Ten wpis przeglądam już chyba z 5 raz. Zarówno filmiki jak i zdjęcia są świetne. Uwielbiam wracać na tą stronę i zwyczajnie przeglądać wasze zdjęcia – słońce, woda, góry, las i rower – mieszanka idealna. Pozdrawiam 😉

    Polubienie

  2. Istria to ta część Chorwacji, którą omijam z daleka 🙂 Choć rzeczywiście Rovinj jest wspaniały – szczególnie o zachodzie słońca, Pula, Umag i inne miejsca. Ale nie lubię Istrii. Brakuje mi tam tego za co kocham południową Dalmację – gór wchodzących do morza. Poza tym wg mnie jest bardziej wilgotny klimat niż na południu.
    Ale na rower musi to być miejsce idealne. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s