MALA FATRA 4K – jak filmować w górach (Film)

Wyjazd na Słowację jest zawsze pełnym wrażeń przeżyciem – tym bardziej jeśli celem podróży jest niezwykle urokliwe pasmo Małej Fatry. Velky Rozsutec o wysokości 1610 m jest jednym z najwyższych i niewątpliwie najbardziej charakterystycznym szczytem. Jego sylwetka z poszarpaną linią kopuły szczytowej rozpoznawalna jest nawet z Beskidu Śląskiego.


Najciekawsza trasa wejścia na ten wierzchołek prowadzi z miejscowości Stefanowa k. Terchowej (przeczytaj też artykuł Mala Fatra 2012) przez tzw. Diery.  To jest zespół głębokich dolin o charakterze skalnych wąwozów, wyrzeźbionych przez potoki spływające spod przełęczy Medzirozsutce (1200 m).

Trasa jest urozmaicona ponieważ Diery tworzą wodospady, wzdłuż których prowadzi szlak częściowo zabezpieczony kładkami i drabinkami. Dla naszego Travelisty – wędrowca, to właśnie trudności trasy stanowiły największą atrakcję – tu mógł się wykazać umiejętnościami nabytymi podczas treningów na ściance wspinaczkowej. Nasze wejście było wspaniałą rodzinną przygodą. Czas spędzony na szczycie był wyjątkowy a trudne technicznie zejście dało moc doznań. Szlak dla 6 – latka jak nasz Travelista okazał się dokładnie tym co chłopcy lubią najbardziej – przestrzenią do bycia jeszcze dzieckiem w drodze ku byciu mężczyzną.

Postanowiliśmy filmowo udokumentować piękno tego miejsca. Producent dronów filmowych Yunnec ma w swojej ofercie idealne rozwiązanie dla aktywnych – lekki dron filmowy Q500 4K. Ten właśnie sprzęt spełnia podstawowe kryteria – jest lekki w transporcie i można go zabrać ze sobą właściwie wszędzie.

4K w nazwie zdradza, że dron wyposażony jest w kamerę zapisującą w rozdzielczości 4K z prędkością do 30 klatek oraz FullHD z prędkością nawet do 120kl/s. Kamera ponadto nie posiada szerokokątnego obiektywu, który nadaje filmom i zdjęciom efekt rybiego oka oraz co najważniejsze (to ukłon w stronę fotografów – profesjonalistów), zapisuje zdjęcia w formacie RAW. W kamerze można także ręcznie sterować czułością ISO oraz czasem naświetlania. Po trzecie –  Yuneec Typhoon Q500 4K sprzedawany jest w zestawie wraz z aparaturą sterującą ST10+ Ground Station. Z poziomu aparatury można sterować także parametrami pracy kamery.

W zestawie, który można nabyć najlepiej bezpośrednio u polskiego dystrybutora Yunnec-Polska znajduje się obok drona także ręczny gimbal Steadygrip służący do stabilizacji obrazu przy ręcznym filmowaniu. Dla nas – wędrujących filmowców, ten ręczny gimbal jedno z najciekawszych technicznych rozwiązań, które jest przy tym niewątpliwie atrakcyjne cenowo. Można Steadygrip zakupić osobno lub w przypadku zakupu drona Yunnec Q5004K otrzymujemy całość w komplecie – jednym słowem zestaw dla aktywnego filmowca.

Yunnec oferuje do swojego drona Q5004K dedykowany plecak, który pozwala zabrać sprzęt nawet na trudne górskie wędrówki. Nasza wędrówka była okazją do wykorzystania tego sprzętu w wymagających, górskich warunkach.

W ocenie przydatności sprzętu do tego typu działań spełnione musi być kryterium łatwości transportu. Zarówno gimbal Steadygrip z wygodną rączką jak i dron noszony w dedykowanym plecaku spełniają te wymogi. Jak to wygląda w praktyce?

Zacznijmy od samego latania. Yunnec-Polska oferuje USB Stick, który podłączony do komputera łączy się z konsolą sterującą a software umożliwia na komputerze (w środowisku  Windows) ćwiczenia obsługi drona i konsoli w warunkach domowych. Symulacja jest tak wiarygodna, że oddaje realistycznie reakcje drona na każdy ruch pilota. Możemy tu ustawić nawet siłę wiatru w m/sek. i w ten sposób zobaczyć co się dzieje z dronem przy silnym wietrze.

Tym samym przechodzimy do meritum samego latania w warunkach górskich.

Mamy tu do czynienia z wszelkimi zawirowaniami mas powietrza wynikającymi z jednej strony z topografii i aktualnej sytuacji pogodowej a z drugiej z ruchami pionowymi mas powietrza w wyniku nagrzania przez nasłonecznie skał lub górskich hal. Wszystko to powoduje, że kontrola lotu dronem staje się sporym wyzwaniem dla pilota. Pilot musi mieć świadomość tego co może się wydarzyć i podejmować decyzje o tym czy latać czy ryzykować rozbicie lub utratę drona. Pamiętajmy o tym, że podstawowym aspektem, którym się kierujemy podczas lotów jest BEZPIECZEŃSTWO – i to nie tylko maszyn lecz przede wszystkim osób.

Obowiązuje żelazna zasada nie latania nad grupami – tym bardziej osób postronnych, które nawet nie mają świadomości z tego, że nad ich głowami lata dron.

Do pilota należy ocena warunków do lotów. Warunki są tylko w wyjątkowych sytuacjach korzystne na tyle, by móc filmować i cieszyć się tym. Trzeba obserwować ruchy mas powietrza w dolinie. Start w bezruchu powietrza może po paru minutach zamienić się w lądowanie w turbulencjach a w ekstremalnym przypadku próba sprowadzenia drona na ziemię może być utrudniona poprzez silne wiatry wznoszące. W górach, w słoneczne dni, pionowe ruchy mas powietrza mają niezwykłą siłę. Lekki dron może zostać przez nie wyniesiony i w konsekwencji, po utracie energii napędowej akumulatorów, utracony.

Nie zapominajmy także o tym, że góry są miejscem ciszy i spokoju – nadmierne użytkowanie dronów zakłóca ten spokój, może płoszyć zwierzynę lub po prostu irytować innych wędrowców. Do dobrej praktyki należy poinformowanie o  planowanym locie i zapytanie czy komuś to może przeszkadzać. Jeszcze użytkownicy dronów postrzegani są pozytywnie i wzbudzają żywe zainteresowanie. Nie psujmy tego wizerunku przez bezmyślne eksploatowanie przestrzeni powietrznej, nie  tylko w górach ale w każdym innym miejscu. W umiarze objawia się mądrość.

High- Tech Selfie

Dronem fimy Yunnec możemy latać w dwóch trybach SMART i ANGLE. Ten drugi to klasyczny tryb pilota, gdzie punktem odniesienia jest przód, tył  i boki drona. Ruch na konsoli drążkiem powoduje, że dron leci do przodu lub do tyłu i może wykonywać ewolucje zgodnie z kierunkiem lotu.

W trybie SMART punktem odniesienia jest położenie pilota na ziemi, niezależnie od pozycji drona w powietrzu. Skutkuje to tym, że dron może mieć dowolną pozycję w powietrzu i pociągnięcie wstecz drążka ruchu poziomego na konsoli spowoduje, że dron poleci w kierunki pilota a nie swojego fizycznego „ogona”.  Pozwala to na ustawienie kadru kamery a potem na kontrolowany ruch drona. Obecność tych dwóch trybów daje wiele możliwości.

Jedną z najciekawszych funkcji drona Yunnec Q5004K podczas pracy w  trybie inteligentnym  (SMART) są fukcje „FOLLOW ME” oraz „WATCH ME”, dzięki którym możemy uzyskać chyba najbardziej technicznie zaawansowane selfie 🙂

Funkcja „WATCH ME” powoduje, że kamera zawsze zwrócona jest w stronę pilota a właściwie w stronę konsoli sterującej. W trybie pracy SMART automatycznie aktywna jest funcja FOLLOW ME – przemieszczanie się pilota powoduje odpowiedni ruch drona.

Praktyka pokazała, że są to bardzo ciekawe funkcje, jednak zaliczające się do zaawansowanych-ponieważ trudność pojawia się w kadrowaniu lub utrzymaniu kadru. Przy odrobinie doświadczenia można uzyskać jednak imponujące efekty, szczególnie gdy obiekt przemieszcza się dynamicznie. Przykład znajdziecie tutaj.

W tym miejscu należy nadmienić, że firma Yunnec oferuje dla swojego drona mini-pilota WIZARD. Tym lekki pilotem możemy sterować lotem drona. Współpracuje on również w trybie FOLLOW ME.

Najnowszy Yuneec Typhoon 4K sprzedawany jest w bardzo bogatej wersji podstawowej. Decydując się na taki zakup, otrzymujemy oprócz drona, aparatury sterującej, ładowarki, akumulatora, kamery, gimbala i okablowania także: – walizkę aluminiową -ręczny uchwyt do gimbala wraz z uchwytem na telefon – dodatkowy akumulator – osłonę przeciwsłoneczną – kartę pamięci o pojemności 8GB. Dzięki temu kupując Yuneec Typhoon Q500 4K otrzymujemy profesjonalny zestaw do fotografii nie tylko z powietrza lecz także z ziemi.

Zrzut ekranu 2016-06-02 o 20.04.59

Nasza opinia jest jednoznaczna – ten sprzęt już stał się stałym elementem ekwipunku – czekajcie na kolejne materiały, śledźcie facebooka i zobaczycie napewno ciekawe relacje z użyciem tego drona filmowego.

P.S. Najbliższa relacja już w początku czerwca z rowerowej eksploracji półwyspu Istria w rejonie Rovinj. Oczywiście rodzinnie ale przygodowo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s