KORNATI KAYAK TOUR – Levrnaka (Film)

Levrnaka to czwarta co do powierzchni wyspa Kornatów. Długość linii brzegowej to blisko 10 km a najwyższe wzniesienie ma wysokość 118 metrów. Roztacza się z niego rozległy widok na kornackie wyspy. Nazwa wyspy wiązana jest z włoskim imiesłowem vernare, łac. hibernare czyli „spędzić zimę”, do którego przyrósł człon la + vernata co dało ostatecznie Lavernata.

Sąsiednie wyspy to Borovnik, Balun, Mrtvač, Obručan Veliki i Mali. Cechuje je charakterystyczna dla Kornatów budowa – od strony otwartego Adriatyku strome ściany sięgają dna na głębokość blisko 70-80 metrów. To dokładnie z tych głębin wypływają ogromne tuńczyki na żer w ciepłych płytkich wodach zatoki Lojena.

Lervnaka w przeszłości była jednym z kornackich łowisk, dzisiaj w tej zatoce napotkać można turystów przywożonych ze stałego lądu w ramach jednodniowej wycieczki.

W zatoce od strony północnej znajduje się mała przystań i konoba o wyśmienitej kuchni. Jest tu również małe pole namiotowe usytuowane w gaju oliwnym. Podczas naszej kolejnej podróży napewno tu znowu się pojawimy, by nabrać sił do dalszego etapu kajakarskiej przygody.

Podczas naszej wyprawy był to etap pośredni między osadą rybacką Suha Punta a portem na wyspie Kornat w osadzie Vrulje. Planowaliśmy płynięcie wzdłuż stromych ścian od strony otwartego morza – ale fale nie pozwoliły nam na to. Ale o tym jak dostaliśmy się do Vrulje i dlaczego Kraina Króla Eola istnieje naprawdę – już w kolejnym odcinku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s