WYSTAWA FOTOGRAFII – KORNATY

IMG_3092-ZATOKA WIELKIEJ RYBY copy

Przy współpracy z Narodowym Ośrodkiem Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji mogliśmy zorganizować wystawę fotografii z wyprawy kajakiem na Kornaty.

Wystawa w Galerii Sztuki w Teatrze Ziemi Rybnickiej trwa do 15.04.2016 r.

„Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym pojrzeniu.“
Marcel Proust

Tym nowym spojrzeniem był plan wyprawy Z DZIECKIEM.

Jak każda przygoda, również i ta zaczęła się od MARZENIA.

MARZENIA o doznaniu przestrzeni, wiatru i morza.

MARZENIA o intensywnym kontakcie z pięknym krajobrazem i przyrodą.

MARZENIA o doznaniu nieokiełznanego żywiołu.

MARZENIA o wyruszeniu w podróż w nieznane.

Kornaty – archipelag wysp adriatyckich jest dokładne tym miejscem, które wszystkie te elementy łączy. Już samo przybycie na Kornaty ma w sobie coś niezwykłego: poprzez konieczność przebycia drogi morskiej przekracza się granicę między codziennością a swoistą zaczarowaną przestrzenią. Tą przestrzeń tworzy rozciągająca się od południa po zachód pozioma linia horyzontu. Tam daleko za nią, wody Adriatyku uderzają o brzegi włoskiego półbuta. Wyspy archipelagu Kornatów zanurzone w roziskrzonym morzu tworzą naturalny szlak rozciągający się wzdłuż górzystego wybrzeża Dalmacji. Pozornie blisko a jednak na tyle daleko, żeby stanowić odrębny wszechświat.

Tu można wyruszyć na wielodniową podróż kajakiem po morzu. Tu można przeżyć niezwykłą przygodę.

Kajak, najmniejsza jednostka pływająca, umożliwia bezinwazyjnie wniknąć w ten dziki zakątek. Napędza go siła ramion, wiatru i wyobraźni. Bez hałasu silników motorowych i kotwicy niszczącej podwodny ekosystem. Czysta energia w zetknięciu z nieobłaskawionym żywiołem.

Sukces takiej wyprawy nie polega na przebyciu mil morskich kajakiem, opłynięciu przylądka, bądź wyspy, lecz przede wszystkim w zaszczepieniu w dziecku wspomnień, które spowodują chęć powrotu w to miejsce – kiedyś z własną rodziną.

Te wspomnienia będą mu towarzyszyć przez całe życie. Nie powstaną one podczas zabaw tabletem. Je trzeba wspólnie tworzyć.

To one ukształtują młodego człowieka i sposób jak będzie wchodził kiedyś w dorosłe życie.

Wędka, zamiast ryby, jest w tej relacji zarówno narzędziem jak i symbolem.

Wybór fotografii podobnie jak morska przygoda na kajaku ma wiele wymiarów i etapów. To znikomy wycinek złożonej opowieści. Kolorowe kamyki z tworzącej się mozaiki życia.

Podążamy szlakiem dziecięcej ciekawości – realny świat miesza się z wytworami wyobraźni. Nadbrzeżne skały przybierają postać mitycznych smoków, które dostrzega tylko dziecko. Jeśli jako dorośli już ten dar utraciliśmy, możemy zabrać rodzinę właśnie w takie miejsce, gdzie wszystko to jest jeszcze możliwe.

Dla dzieci wyspy na morzu są olbrzymim światem, pełnym niezwykłych miejsc i kształtów, bardzo pobudzającym wyobraźnię. To idealna okazja na zanurzenie się w świat pomiędzy baśnią, przygodą i zabawą. Jak ten świat wygląda zależy od rodzica. Dziecko podąża tym śladem – więc wytyczenie drogi tak, by była ciekawa jest tym właściwym wyzwaniem. Wyzwaniem także dla tej wyprawy.

„CO zobaczysz, zależy od tego JAK podróżujesz.“ Travelista

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s