Wejście na Wielki Chocz

Góry Choczańskie (słow. Chočské vrchy) to grupa górska należąca do Łańcucha Tatrzańskiego. To pasmo górskie na Słowacji jest mało znane i jest idealnym miejscem by spędzić tam aktywnie czas ze swoją rodziną. Największym darem pasma jest najwyższy szczyt – Wielki Chocz, chyba najbardziej widokowa góra w okolicy. Skoro z jednego miejsca widać Tatry, Niżne Tatry, Małą Fatrę, Wielką Fatrę, Beskidy i samo pasmo Gór Choczańskich to jest już powód wystarczający by udać się tam na wędrówkę i wejść na szczyt Wielkiego Chocza.

Góry Choczańskie stanowią naturalne przedłużenie pomiędzy Tatrami Zachodnimi – Grupą Siwego Wierchu a Małą Fatrą.  Mają formę pasma rozciągniętego ze wschodu na zachód na długości ok. 18 km, przy szerokości od 4 do 8 km. Góry te mają charakter szeregu odrębnych masywów, z najwyższą grupą Wielkiego Chocza. Powstały z organicznych utworów płytkiego morza tropikalnego mniej więcej w tym samym czasie co oba sąsiednie pasma. W ich budowie przeważają skały węglanowe co sprawia, że na całym obszarze dość powszechne są zjawiska krasowe. Góry mają postać grzbietu długiego na około 20 km poprzecinanego głębokimi dolinami. Najbardziej znane to Dolina Kwaczańska i Dolina Prosiecka – jedne z najciekawszych dolin krasowych w Karpatach Zachodnich. Najwyższym szczytem pasma jest Wielki Chocz wznoszący się na 1607m npm, który stawia Góry Choczańskie na piątej pozycji wśród najwyższych gór Słowacji po Tatrach, Tatrach Niżnych, Beskidach Orawskich i Małej Fatrze. W górach Choczańskich wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych. Poza Wielkim Choczem, Szipem, Prosecznym i wspomnianymi dolinami nie spotyka sie wielu turystów. Mimo to warto poświęcić kilka dni na zapoznanie się z tym bądź co bądź interesującym pasmem górskim.

My zdecydowaliśmy się na wyjazd bez względu na pogodę. Najważniejsza to wspólna przygoda. Biwakowanie, spanie w aucie, wspólne przygotowanie kolacji a potem porannego śniadania. Nie ma nic lepszego jak witać poranek w nowym nieodkrytym jeszcze miejscu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s