Mala Fatra 2012

Lubisz góry? To musisz tu przyjechać. Velky Krivan, Chleb, Velky Rozsutec, Stoh – szczyty, które przyciągają rozległymi, widokowymi grzbietami. Tu w okolicy grasował nie kto inny jak sam Juro Janosik z Terchovej. Dla nas wystarczający powód by przetestować właśnie tutaj PIERWSZE górskie buty naszego Travelisty.

Mała Fatra (Mala Fatra) – to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich o osi głównej biegnącej z pd. -zach. na pn. – wsch. Maksymalna długość wynosi 52 km, szerokość – 16 km. Góry zbudowane są z granitów, po stronie północnej występują kwarcyty, wapienie i dolomity oraz margle. Pasmo przecięte jest przełomem Wagu. Po stronie północnej wyróżnia się Krywańską Fatrę, po południowej – Luczańską Fatrę. Najwyższy szczyt Wielki Krywań (Velky Krivan) ma wysokość 1709 m Leży on w Krywańskiej Fatrze. Lucanska Fatra jest niższa, ma szeroki i łagodny główny grzebień. Góry pokryte są lasami jodłowo – bukowymi i borami świerkowymi. Powyżej 1400 m n.p.m. występują zarośla kosodrzewiny i murawy. Na terenie Małej Fatry utworzono w 1988 r. park narodowy, występują rezerwaty przyrody.
Głównym grzbietem biegnie trasa turystyczna przez szczyty z pięknymi punktami widokowymi, takie jak: Klak (1351 m), Velka Luka (1476 m), Mincol (1364 m), Suchy (1468 m), Maly Krivan (1671 m), Velky Krivan (1709 m), Chleb (1647 m), Stoh (1608 m).

Miejscowości

Martin – duże miasto u podnóża Fatry Lucanskej. Kolejką krzesełkową można podjechać do ośrodka turystycznego Martinske hole.

Terchová – miejscowość turystyczna u wlotu do Doliny Vratnej. Miejsce narodzin słynnego Janosika – legendarnego przywódcy chłopów. Juro Janosik urodził się w Terchovej w 1688 r. Znajduje się tam pomnik Janosika i ekspozycja „Janosik w historii i tradycji”. W Terchovej żywa jest tradycja ludowa.

Rajec – miasteczko w południowej części Małej Fatry (Lucanskiej). Znajduje się tu kąp. termalne Rajec.

Rajecká Lesná – miejscowość w południowej części Małej Fatry (Lucanskiej). Znajduje się tam słynne Betlejem Słowackie.

Rajecke Teplice – miasteczko w południowej części Małej Fatry (Lucanskiej). Miejscowość uzdrowiskowa z ładnym parkiem i kąp. termalnym Raj. Teplice.

Štefanova – część Terchovej w Dolina Vratnej. Punkt wyjścia wielu ciekawych szlaków turystycznych. Idealne miejsce na nocleg.

Žilina – największe miasto w rejonie Małej Fatry. Można stąd łatwo się dostać zarówno do części południowej (Rajec, Rajecke Teplice, Rajecka Lesna) jak i południowej (Terchova, Dolina Vratna). W mieście zadbane centrum i ładna starówka. Można zwiedzić zamek Budatin.

Dolina Vratna

Dolina Vratna to atrakcyjna dolina w krywańskiej części Małej Fatry. Ma powierzchnię 36 km2. Dolina Vratna to największe centrum turystyczne, narciarskie i rekreacyjne w Małej Fatrze. Teren doliny ogranicza wieniec szczytów: Boboty, Velky Rozsutec, Stoh, Poludnovy Grun, Chleb, Velky Krivan, Kraviarske, Baraniarky, Sokolie. Do Vratnej prowadzi droga z Terchovej przez wąski wąwóz Tiesnavy. Na terenie Doliny Vratnej wyróżnia się Starą i Nową dolinę. Do dyspozycji turystów jest wiele obiektów noclegowych, restauracje, bufety, parkingi. Na terenie doliny występują dwie kolejki krzesełkowe i liczne wyciągi narciarskie. W ośrodku Paseky stoki narciarskie są sztucznie naśnieżane. Niedaleko dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Snilovske sedlo znajduje się symboliczny cmentarz ofiar gór.

Atrakcje turystyczne

Wśród atrakcji turystycznych Doliny Vratnej można wymienić:

Diery – po polsku Dziury. System cieśniaw (wąwozów), wąskich przejść pomiędzy skałami, wzdłuż potoków. Przejście ułatwiają łańcuchy, mostki i drabinki. Wyróżnia się: Dolne Diery, Nove Diery i Horne Diery (najciekawsze).
Tiesnavy – kanion w przełomie potoku Vratnanka między Sokolim i Bobotami. Potężna brama do Doliny Vratnej z tworami skalnymi i kaskadami potoku. Przez Tiesnavy wiedzie droga Terchova – Vratna.
Velky Krivan – najwyższy szczyt w Dolinie Vratnej i w całej Małej Fatrze (1709 m.). Można wjechać kolejką krzesełkową na pobliskie Snilovske sedlo, skąd już niedaleko na szczyt.
Velky Rozsutec – piękny skalisty szczyt dolomitowy. Dojście na szczyt ze Stefanovej. Szlak turystyczny na szczyt jest zamknięty w okresie od 1 listopada do 30 czerwca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s